Potoccy Austro-Węgry Galicja Łańcut Łańcut Zamek w Łańcucie  Julin posiadłość Potockich   Ukraina- Śladami przodków  Stanisław Potocki - zapomniany bohater odsieczy wiedeńskiej  Stanislawów - gród Rewery Sylwetki Leżajszczan Spacerkiem po mieście Leżajsk-moje miasto    Muzeum-Zamek w Łańcucie    Sławomir Kułacz   Austro-Węgry Forum                                        Powrót  

Śladami Potockich 

 POTOCCY_AUSTRO-WĘGRY_GALICJA_ŁAŃCUT_DLA_POLSKI_DLA_POWIATU_DLA_MIASTA_  Marek_Maria_Andrzej_hr._Potocki_z_Podhajec_h._Pilawa_(Srebrna)_-_Genealogia Z herbem w nazwisku - Potocki h. Pilawa Związek_Potockich_z_Leżajskiem_  Mikołaj_Bazyli_Potocki_ Związek_Potockich_z_Leżajskiem_


3 czerwca 2011 roku miałam okazję uczestniczyć w popularnonaukowej sesji:

 POTOCCY AUSTRO-WĘGRY GALICJA ŁAŃCUT DL A POLSKI DLA POWIATU DLA MIASTA

zorganizowanej przez Muzeum - Zamek w Łańcucie oraz Starostwo Powiatowe w Łańcucie.

 Na spotkanie, które odbyło się w dawnym Kasynie Urzędniczym zaproszono wiele ciekawych osób, którzy zaprezentowali referaty na temat rodu Potockich i ich roli, jaką odegrali w historii Polski na przestrzeni wieków.

Uczestnicy spotkania mieli okazję zwiedzić Rodowe Mauzoleum Potockich znajdujące się w Kościele Farnym w Łańcucie.

     

dr Zdzisław Janeczek (Akademia Ekonomiczna w Katowicach) wygłosił referat 'Patriotyczna i wojskowa działalność rodziny Potockich na przestrzeni wieków do czasów współczesnych'.

Ponadto referaty wygłosili:

dr hab. Michał Baczkowski (Uniwersytet Jagielloński w Krakowie) - Działania Potockich na rzecz Armii Austriackiej w 1859 i 1866 r

Jerzy hr. Potocki w kręgu polityki - referat dr Krzysztof Jankowiak (Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu)

   

Łańcut w dniach I wojny światowej - referat Sławomir Kułacz (Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie).

   

Austro-Węgierski garnizon wojskowy oraz obiekty administracji państwowej w Łańcucie w latach 1911- 1918 - prezentacja multimedialna Paweł Fangor z Łańcuta

 Honorowym gościem sesji był hrabia Marek Maria Andrzej Potocki z Podhajec h. Pilawa (Srebrna) - Urodzony dnia 21 VIII 1938 - w Warszawie, potomek hetmańskiej linii rodu Potockich, syn Romana Antoniego, wnuk Józefa Mikołaja Ksawerego i prawnuk Alfreda Józefa Mariana Potockiego - drugiego ordynata na Łańcucie.

 

Ostatnim punktem programu była wizyta w Muzeum - Zamku w Łańcucie.

         

Mgr Tadeusz Baj kierownik biblioteki przedstawił nam unikalne zbiory książek, dokumentów, map, pamiątek rodzinnych będących własnością rodu Potockich.

       


Więcej zdjęć z Łańcuta

    


  Marek Maria Andrzej hr. Potocki z Podhajec h. Pilawa (Srebrna) - Genealogia

Rodzice Marka Potockiego

Ojciec:

 • Roman Antoni hr. Potocki z Podhajec h. Pilawa (Srebrna),(linia: Adam Czartoryski 3.662.329)
 • Urodzony dnia 3 VI 1893 - Warszawa (Warsaw), PL
 • zmarł dnia 5 IX 1971- Kraków, PL , wiek: 78 lat.
 •         Matka:

 • Anna Maria Stanisława ks. Światopełk-Czetwertyńska na Nowej Czetwertni h. Pogoń Ruska,(linia: Adam Rzewuski 7.508.157)
 • Urodzona dnia 6 XII 1902 - Suchowola
 • zmarła dnia 26 X 1987- Montrésor, FR , wiek: 84 lat.
 •   http://www.sejm-wielki.pl/sejmwielki?p=marek;n=hr.+potocki+z+podhajec+h.+pilawa+srebrna

     


  Z herbem w nazwisku - Potocki herbu Pilawa
   


  Związek Potockich z Leżajskiem

  Tajemnice dworku starościńskiego w Leżajsku

  Bazylika OO. Bernardynów

  Bazylika OO. Bernardynów w Leżajsku

  Pod chórem muzycznym nawy południowej znajduje się Kaplica Potockich z nagrobkiem Alfreda Potockiego (zm. 1862 r).

  258 lat temu starosta leżajski, kasztelan krakowski i hetman wielki koronny Józef Potocki zabiegał w Rzymie u papieża Benedykta XIV o dekret koronacyjny i poświęcenie cudownego Obrazu Matki Bożej Pocieszenia. Niestety, Potocki nie dożył uroczystości, zmarł kilka miesięcy przed koronacją obrazu. Aktu koronacji 8 września 1752 roku dokonał jego syn Stanisław Potocki oraz wnuk Ksawery. Na uroczystości koronacyjne przybyła wówczas licznie szlachta, spokrewnione rody, wojewodowie, kasztelani, starostowie. Przybyło setki tysięcy kapłanów świeckich i zakonnych, a duchowni różnych zakonów odprawili ok. 400 mszy przy wszystkich ołtarzach.

  Obraz Matki Bożej Pocieszenia okrywa sukienka i bogato zdobione ramy z 1752 roku fundacji Marii z Sanguszków Potockiej.

  http://kontakt24.tvn.pl/artykul,odpust-matki-bozej-siewnej-w-lezajsku,20536.html


  Mikołaj Bazyli Potocki prawdziwy szlachcic i Sarmata na trwałe zapisał się w dziejach XVII wieku. Znany z niepohamowanego charakteru, skłonności do krwawych orgii i wręcz dzikich wybryków. Miewał jednak chwile pokut, uniesień religijnych i skłonność do dewocji. By zmazać winy swego żywota, ponoć ufundował 77 świątyń, w tym także w Poczajowie.
  Wstąpił do klasztoru w 1759, jako pokutnik, osobiście nadzorując budowli. W tym czasie nieco złagodniał, zaprzestał z krwawymi burdami. Ale w chwilach wolnych od trudów i modlitwy nie odmawiał sobie „niewinnych” rozrywek. Na przykład zmuszał wiejskie baby do wchodzenia na drzewo i naśladowania głosu kukułki. Strzelał wtedy do nich drobnym śrutem. Każda z nich chciała być postrzelona, bo poszkodowanych sowicie wynagradzał.
  Gdy wybudował Potocki nowy monastyr, przeszedł na obrządek wschodni, mieszkał w grocie. zmarł w nim w 1782 roku. Jego ciało w bazyliańskim habicie ozdobionym srebrnymi brokatami złożono do krypty pod podłogą centralnej świątyni Poczajowa.
  Tam jest do dzisiaj jego trumna. Czasem o 7 rano, na godzinę odkrywa się srebrną trumnę, jego ręka jest wyłożona na zewnątrz, można ją dotykać, ona sprawia wrażenie ciepłej ręki, nie czuje się zimna ręki trupa. Ludzie się modlą, klękają.

  Ukraina- Śladami przodków

  Ukraina Poczajów Ławra Poczajowska

   


  Od

   Pałac Potockich we Lwowie 


  Leżajsk-moje miasto Sylwetki Leżajszczan Spacerkiem po mieście Leżajskie ulice


  Jesteś Gościem na mojej stronie                                                                                                                          

    O mnie     Leżajsk-moje miasto      Strona Anny Ordyczynskiej       


  Powrót