Kącik Kolekcjonera

 

KĄCIK PASJONATA

Marian Kosiński - Medialna Kolekcja Kubków i Filiżanek


Marian Kosiński mieszka w małym ok 5 tyś miasteczku Szczucin k. Tarnowa nad Wisłą. Można tu tez zobaczyć jedyne w Polsce muzeum drogownictwa.

Jego pasja kolekcjonerstwa zrodziła się całkiem przypadkowo ponad 10 lat temu. Zaczęło się od wygranego w jakimś konkursie kubka Pr 3 PR... Potem dość szybko dołączył do niego kubek nie istniejącego już radia Maks z Tarnowa zakupiony na licytacji na cele charytatywne.
Te dwa gadżety natchnęły go - by, może by tak pójść za "ciosem" i zacząć kolekcjonować artykuły reklamowe takich mediów jak radio, prasa, telewizja.
Początki nie były łatwe... Nie było się czym chwalić. Nie mniej powoli, nieraz z wielkim bólem, wysiłkiem i trudem zbiór zaczynał się rozrastać. Dziś liczy już 853 sztuki przedmiotowych gadżetów.

W najśmielszych oczekiwaniach nie myślałem ze mieszkanie stanie się "muzeum" kubków i filiżanek z logo radio, prasa, telewizja, że będzie to aż tak duży zbiór - wyznał.
Dzięki pomocy i zrozumieniu pasji kolekcjonerstwa mediów z naszego kraju i kilkunastu zagranicznych, dzięki życzliwym internautom, dzięki osobom, które odbierały te gadżety z siedzib mediów w różnych częściach kraju, dzięki zakupom na aukcjach udało się stworzyć tak pokaźną kolekcję, jedyną jednotematyczą w Polsce.!!!
Bogata szata graficzna na kubkach i filiżankach, kształt, a nawet materiał z jakiego są wykonane dodają uroku tej niezwykłej kolekcji.

        
W zbiorze są też całe serie takich gadżetów i jako przykład ok 40 kubków z Gazety Wyborczej, ponad 20 kubków z radia Plus, oczywiście każdy inny.
Każdy kubek ma jakąś swoja historię przebytej drogi do tego zbioru. Bardzo cenną zdobyczą są kubki z małych lokalnych mediów jak też z już nie istniejących.
Kubki znajdują się na specjalnie wykonanych półkach, osobno radio, osobno prasa i osobno telewizja.
W jego kolekcji są też gadżety z kilkunastu mediów zagranicznych z USA , Wielkiej Brytanii, Holandii, Rumuni, Litwy, Australii, Niemiec.
Kubki na ogół ceramiczne, ale też są z tworzyw sztucznych, szklane i metalowe.


W miarę czasu i sił i oczywiście miejsca w mieszkaniu będę starał się tę kolekcję nadal powiększać, by w niedalekiej przyszłości osiągnęła magiczną cyfrę 1000 sztuk - wyznał z nieukrywaną radością i nadzieją.
Kolekcja wystawiana na Światowym Zjeździe Mediów Polonijnych, co uważam za ogromny sukces. W kilku gazetach regionalnych i lokalnych ukazały się informacje o tym ciekawym zbiorze, w kilku rozgłośniach radiowych dzieliłem się ze słuchaczami informacjami o tej medialnej kolekcji.
Co zrobię z tą kolekcją?

Chciałbym ją przekazać mojemu 10 letniemu wnuczkowi Jasiowi z Rzeszowa, jeśli dorośnie i zechce kontynuować taką kolekcjonerską pasję.
Kolekcja wymaga tez pewnych nieodzownych czynności jak okresowe przetarcie z kurzu co zajmuje dość dużo czasu i wysiłku a i stresu by nie zniszczyć któregoś z okazów.
Mam też swój ulubiony chyba najpiękniejszy w zbiorze kubek nazywany królem kolekcji, a to kubek z krakowskiego radia "Wanda" oraz kubek gazety "Życie Podkarpacia" .


Może ktoś z odwiedzających stronę mając takie gadżety mógłby wzbogacić ten niezwykły zbiór medialny tematycznym gadżetem.

Proszę o kontakt na e-mail marmar66@poczta.onet.pl

Materiał opracował i przesłał Marian Kosiński

 

Księga Gości-przeglądanie

 
 
 
 
 
 
 
 
 
         
         
   

Strona Główna       Kącik Kolekcjonera

  Top

Strona utworzona: 2007-10-09

Aktualizacja: 2010-10-09