O mnie  Memorabilia o szkole, absolwentach, nauczycielach LO   Newsy    Genebase   Leżajsk-moje miasto  Collegians and school-teachers in Lezajsk 90 lecie LO   Żuraw Wańczyk Jadwiga    Powrót  


    Sylwetki Leżajszczan


Sylwetki Leżajszczan - Juliusz Ulas Urbański


  Juliusz Ulas Urbański [*22.05.1928]   

Urodził się 22 maja 1928 r. w Łańcucie w mieszczańsko-inteligenckiej rodzinie nauczycielskiej.

Z prowadzonych przez niego badań genealogicznych wynika, że Urbańscy przybyli do Leżajska 400 lat temu, z woli starosty Łukasza Opalińskiego. Szanowani za godną służbę pozostali w tym mieście, imając się różnych zawodów. Byli krawcami, rzeźnikami, murarzami, potem leśnikami, nauczycielami, urzędnikami itp.

Pradziadek Józef Urbańskimajster, większość życia spędzał jako na budowach w Wiedniu, dziadek Stanisław koncesjonowany mistrz murarski prowadził budowy w ulubionej przez niego Krynicy.

Ojciec Władysław skończeniu Seminarium Nauczycielskiego, w 1914 r. służył w jarosławskim austriackim pułku „Landwehry" w stopniu porucznika. W czerwcu 1916 r w czasie rosyjskiej ofensywy Brusiłowa dostał się do niewoli pod Kołkami nad Stochodem. Powrócił do kraju dopiero w 1921 r. Do roku 1922, w stopniu porucznika służył w 41 p.p. W.P. w Suwałkach, po czym wrócił do Leżajska, gdzie pracował jako nauczyciel, podobnie jak jego żona Władysława- córka Franciszka Ksawerego Lęcznara i Julii Mróz z Łańcuta.

Wojna w 1939 r. zmieniła wszystko. Rodzice przestali uczyć, zwolnieni ze szkół przez okupanta. Z konieczności, ojciec Władysław został rolnikiem, trochę pracował jako kierownik w miejscowym młynie hr. Potockiego.  

Juliusz ukończył Szkołę Powszechną, Zawodową Szkołę Kupiecką oraz w „tajnym nauczaniu” trzy klasy gimnazjalne. W 1947 roku zdał egzamin dojrzałości w leżajskim Liceum Ogólnokształcącym.

W roku 1956 ożenił się z Danutą  Janusz, córką Władysława i Zofii Pieniążek z Przemyśla. Żona przez wiele lat pracowała w zawodzie nauczyciela.

Od 1948-1979 pracował jako urzędnik w kluczowych lokalnych przedsiębiorstwach m. in. Leżajskiej Wytwórni Tytoniu Przemysłowego, Zakładach Chemicznych „Organika” w Nowej Sarzynie, ostatnio, jako kierownik transportu.

Historyk z zamiłowania, interesując się historią Leżajska, głównie z lat 1918-47, z wielką pasją zbierał informacje od naocznych świadków   wydarzeń miejscowego środowiska. Efektem tego działania były liczne publikacje prasowe. W latach 1982-1987 drukował swoje artykuły w „Almanachu Leżajskim” wydawanym przez Towarzystwo Miłośników Ziemi Leżajskiej.

Juliusz Ulas Urbański jest autorem publikacji:

 Jego zasługą było poczynienie starań o pośmiertne przyznanie Jakubowi Tokarzowi medalu „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata” przez Instytut Yad Vashem, dzięki czemu w 1991 roku medal odebrał syn Jakuba- Józef Tokarz.

Juliusz Ulas Urbański chętnie służy pomocą młodzieży piszącej prace maturalne, magisterskie, a jego prace są inspiracją dla młodych regionalistów ziemi leżajskiej.


            

studiaiuridica.pdf


    

      Rowerem po Leżajsku
 


Zobacz drzewo genealogiczne:


 

Potomkowie Wojciecha Urbanskiego

 


Napisz, prześlij na adres:


 


Księga Gości-przeglądanie

Strona utworzona 2008-06-20

Ostatnia aktualizacja: 14-03-06

 

Powrót