Leżajsk-moje miasto Sylwetki Leżajszczan Sylwetki Leżajszczan - Beigert   Potomkowie Beigertów    Maksymilian Chmura   Józef Szczęsny   Gimnazjum i Liceum w Leżajsku Absolwenci UJ   Spis stron www       Powrót  

Sylwetki Leżajszczan- prof. Roman Szczęsny 


Prof. Roman Szczęsny

 

Profesor Roman Szczęsny urodził się 17 X 1929 roku w Kuryłówce. Ojciec Józef Szczęsny był tam kierownikiem szkoły, matka Emilia z d. Chmura nauczycielką. Po ukończeniu Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcącego w Leżajsku (Absolwenci LO w Leżajsku  1948/49r) rozpoczął studia wyższe I stopnia w zakresie geografii na Uniwersytecie Jagiellońskim (1949-1952). W latach 1952-54 kontynuował studia II stopnia na Uniwersytecie Warszawskim, które zakończył obroną pracy magisterskiej (8 II 1942) Pt. „Ludność Afryki w latach 1850-1950”, wykonanej pod kierunkiem profesora S. Leszczyckiego, uzyskując stopień magistra w zakresie geografii ekonomicznej.

Będąc wyróżniającym się studentem, Roman Szczęsny już w październiku 1953 roku rozpoczął pracę w nowo utworzonym Instytucie Geografii PAN.

W latach 1959-62 odbył studia doktoranckie w tym Instytucie w zakresie geografii rolnictwa, pod kierunkiem profesora J. Ostrowickiego. Owocem tych studiów była praca doktorska Pt. „Kierunki produkcji rolnej w Polsce w latach 1938-58” (29 VI 1963), dzięki której uzyskał tytuł doktora nauk przyrodniczych nadany Mu przez Radę Naukową Instytutu Geografii PAN.

W 1993 roku Roman Szczęsny uzyskuje tytuł naukowy profesora nadany przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej.

Spośród 236 prac naukowych opublikowanych w jego 46 letniej karierze zawodowej - 20 to wydawnictwa książkowe.

Źródło: Roman Kulikowski Siedemdziesięciolecie Profesora Romana Szczęsnego. pp. 143–147.  Ważniejsze publikacje Profesora Romana Szczęsnego. pp. 147–149. http://www.igipz.pan.pl/wydaw/pg12f.htm 

 

Dom rodzinny Emilii i Józefa Szczęsnych w Kuryłówce

           
                    
Od Beigert Family

               

 

Od Kurylowka People

 

 

 

Od Kurylowka People

 

                          

Od Kurylowka People

 

 

Od Kurylowka People

 

 

 

Od Dokumenty genealogiczne

 

Od Dokumenty genealogiczne

 

Od Cmentarz Komunalny w Leżajsku

 Kurylowka

 

Kurylowka People

 


 

 Leżajsk-moje miasto Sylwetki Leżajszczan Spacerkiem po mieście Leżajskie ulice


Jesteś Gościem na mojej stronie               

  O mnie     Leżajsk-moje miasto    Strona na ONET       

Strona utworzona 2010-02-10

Ostatnia aktualizacja: 10-02-10


Powrót