Leżajsk-moje miasto   O mnie  Towarzystwo Miłośników Ziemi Leżajskiej   Newsy   Leżajsk-spacerkiem po mieście  Leżajsk i okolice      Powrót  


    Sylwetki Leżajszczan  Zbigniew Larendowicz BIOGRAFIA Spacerkiem po Leżajsku   Sylwetki Leżajszczan na BLOGU


Sylwetki Leżajszczan - Franciszek Larendowicz


Franciszek Larendowicz - (*18-10-1880 † 4-05-1966)

  Urodził się 18-10-1880 r. w Sieniawie. Syn Bartłomieja i Rozalii Probali. Larendowiczowie pochodzą z Litwy. Kniaź Sieniawski, zakładając Sieniawę, sprowadził uzdolnionych ludzi ze wszystkich zawodów, w sumie na te tereny przyjechało 10 rodzin. Franciszek wraz z rodzicami i dwoma siostrami mieszkali w Sieniawie po sąsiedzku z Księciem Adamem Ludwikiem Czartoryskim. Książę Czartoryski wspierał i pomagał w edukacji uzdolnionemu Franciszkowi. Franciszek Larendowicz ukończył Konserwatorium Towarzystwa Muzycznego w Krakowie -w klasie organów oraz Śpiewu Gregoriańskiego, a jako specj. dodatkowa- nauka harmonii wyższej i kontrapunktu. Kiedy Franciszek ukończył Konserwatorium, książę Czartoryski podarował mu wiedeński fortepian firmy Josef Berger.

  Ożenił się z Teklą z Gdulów. Mieli czterech synów: Włodzimierza, Mieczysława, Zbigniewa i Eugeniusza. Jako młody chłopak zajmował się fotografiką. Do dziś w domu rodzinnym zachowały się zdjęcia ukazujące zniszczenia wojenne leżajskiej Bazyliki OO. Bernardynów w Leżajsku. Zachowały się również jego oryginalne zapisy śpiewów do mszy, m. in. Kyrie, Gloria, Sanctus, Agnus Dei. Partytury autorstwa Franciszka można znaleźć w Internecie.

W czasie I Wojny Światowej w jego domu na Podklasztorem (obecnie przy ulicy Podleśnej 10) w Leżajsku mieszkał austriacki arcyksiążę Ferdynand, który był dowódcą oddziałów austriackich na tym odcinku frontu.
W latach 1904-1966 był organistą w Leżajskiej Bazylice OO. Bernardynów. W 1923/24 r. nauczyciel śpiewu w gimnazjum. Chór gimnazjalny pod jego opieką brał udział we wszystkich uroczystościach państwowych i kościelnych.

Zmarł 29 lipca 1984 roku w Leżajsku. Pochowany jest na cmentarzu klasztornym.

 

Od Cmentarz Bernardyński Biała Górka w Leżajsku

zobacz  Fotoalbum Rodzinny


Zobacz Drzewo genealogiczneKlasztor oo Bernardynów w Leżajsku


Napisz, prześlij na adres:


Księga Gości-przeglądanie

Strona utworzona 2007-03-09

Ostatnia aktualizacja: 15-07-17

 

Powrót