DudziakMarcin ŁachMarianna Szwed

 Dudziak Łach

Jan ks. Dudziak

Jan ks. Dudziak
 • Born: 1894, Wola Zarczycka
 • Died: 2 Jun 1959, Łętownia. Pochowany na Cmentarzu Parafialnym w Woli Zarczyckiej

  Po ukończeniu Seminarium Duchownego we Lwowie podjął pracę, jako kapłan w Zabłotowie na Kresach Wschodnich. Był członkiem Towarzystwa Gimnastycznego 'Sokół'. Kiedy wybuchła II wojna swiatowa opuscił parafię Zabłotów, powrócił do rodzinnej wsi Woli Zarczyckiej. Zaangażował się w działalnosc konspiracyjną w ZWZ-AK oraz Batalionów Chłopskich pełniąc posługę kapelana partyzantów. Zorganizował tajne nauczanie dzieci i młodzieży ucząc w szkole religii oraz łaciny. Był członkiem Tajnej Komisji Egzaminacyjnej Gimnazjum i Liceum w Leżajsku, działającej od 1940 roku. 11 XI 1941r został zaprzysiężony w ZWZ-AK, przyjmując ps. Sardos. Przez cały okres okupacji udzielał konspiracyjnych chrztów i slubów. Odznaczony orderem Virtuti Militari.
  Ks. Jan Dudziak był katechetą w leżajskim liceum w latach 1944-1953. Nauczał religii, filozofii, łaciny i propedeutyki.
  W okresie od sierpnia 1944 do wrzesnia 1945r mieszkał u panstwa Urbańskich, pracując, jako katecheta leżajskiego Gimnazjum i Liceum. Przybył do Leżajska z Woli Zarczyckiej. Był również kierownikiem szkolnej Bursy.
  W czasie wojny i okupacji był członkiem i autorytetem dla działaczy ZWZ-AK w Woli Zarczyckiej, kapelanem i kierownikiem miejscowego tajnego nauczania.
  Ks. Jan Dudziak zmarł 2 czerwca 1959 roku w Łętowni w wieku 65 lat. Pochowany na Cmentarzu Parafialnym w Woli Zarczyckiej.

 • Generated by GreatFamily 1.1 - FREEWARE