Wojciech KosiarskiŁucja PiotrowskaJan AbramekAgata Ćwikła

Józef KosiarskiMaria Abramek

Marian Kosiarski

l i n k s
Siblings:
Ludwik Kosiarski
Stefan Kosiarski
Bronisława Kosiarska
Genowefa Kosiarska
Kazimierz Kosiarski
Teresa Kosiarska
Zofia Kosiarska
Anna Kosiarska
Marian Kosiarski
 • Born: 14 Aug 1931, Brzyska Wola
 • Married 1959 to Weronika Rydzik
 • Died: 23 Jun 2007, Cmentarz Komunalny w Leżajsku.

  W okresie okupacji niemieckiej został zaprzysiężony jako członek Szarych Szeregów. W szeregach NZW-AK działał pod pseudonimem Mis. Był łšcznikiem między oddziałami działajšcymi w Kuryłówce, Krzeszowie, Tarnogrodzie oraz oddziałami dowodzonymi przez por. B. Ostrowskiego ps. Lanc, por. E. Błaszczaka ps. Grom, por. Franciszka Przysiężniaka ps. Ojciec Jan, por. J. Puchały ps. Lis oraz mjr E. Wodeckiego ps. Szpak.
  Absolwent LO w Leżajsku, rocznik 1951. Od 1946-1950 należał do ZHP, pełnił funkcję drużynowego oraz instruktora w Komendzie Hufca w Leżajsku. Po ukończeniu Studium Nauczycielskiego w Kielcach pracował w 1952 roku jako nauczyciel w Nowosielcach, pow. Nisko. Wielokrotnie aresztowany i przsłuchiwany przez UB w Łancucie, jesieniš 1952 roku zesłany w ramach zastępczej służby wojskowej na 2 lata do 16 Karnego Batalionu Górniczego w Katowicach.
  Po odbyciu zasadniczej służby wojskowej kontynuował studia w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Kielcach, a następnie na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie na kierunku filologii polskiej. Ze względu na prze?ladowania UB przeniósł się na WSP w Krakowie, którš ukończył w 1959 roku, uzyskujšc tytuł magistra filologii polskiej. W latach 1959-82 był nauczycielem języka polskiego w Zespole Szkół im. I. Łukasiewicza w Nowej Sarzynie. W latach 1964-81 pełnił funkcję z-cy dyrektora szkoły.
  Był członkiem Zwišzku Żołnierzy Podziemnych Sił Zbrojnych 1945-1956.

 • Generated by GreatFamily 1.1 - FREEWARE