Johan MilliDorota Beigert

Antoni MilliWilhelmina Milli

Roman Milli

l i n k s
Siblings:
Marian Julian Milli
Jan Milli
Dorota Milli
Stanisław Milli
Roman Milli
 • Born: 21 Jul 1896, Kraków
 • Died: 24 Feb 1933, Warszawa
 • Occupation: Kraków, ul. Kołłątaja 7
 • Reference: Spis Ludnosci Krakowa z 1910

  Roman Milli s. Antoniego i Wilhelminy urodził się 21 lipca 1896 r w Krakowie ul. Kołłątaja 7. Ojciec Antoni urodził się w Dornbach par. Tarnawiec. Matka Wilhelmina ur. się w Klagenfurt (Karyntia). O swej rodzinie twierdził, że wywodzi się z Włoch, chociaż jego przodkowie mieszkali w Grecji.

  Ukończył Gimnazjum sw. Anny w Krakowie.

  Na początku I wojny światowej wstąpił do Legionów. Wzięty na froncie wschodnim do niewoli, został przez władze carskie zesłany na Sybir. Następnie znalazł się w szeregach V Dywizji Syberyjskiej i był w Murmańsku.
  W latach wielkiej rewolucji pazdziernikowej znajdował się w Rosji, gdzie siedział podobno w więzieniu, z którego uciekł na Daleki Wschód. Po paroletnim pobycie w Chinach w 1921 r. przez Japonię, Indonezję i Londyn wrócił do kraju.

  Roman Milli był dziennikarzem. 1927 — redaktor dziennika „Dzień Polski", później korespondent agencji prasowej ATE, „Wiadomości Warszawskich" i „Czasu" w Berlinie; Jego przygotowanie zawodowe wykorzystało Ministerstwo Spraw Zagranicznych, wysyłając go do Niemiec w charakterze naczelnego redaktora pisma polskiego w Berlinie, a następnie w tym samym charakterze do Bytomia.
  Ogółowi dziennikarstwa w Polsce nie znany, miał w roku 1927 pracować w redakcji konserwatywnego dziennika warszawskiego „Dzień Polski".

  Zmarł 20 lutego 1933 roku na nieuleczalną chorobę nerek.

  Odnalazłam na stronach Jagiellońskiej Biblioteki Cyfrowej 'Głos Narodu' z 24 lutego 1933 roku nekrolog Romana Millego.

 • Generated by GreatFamily 1.1 - FREEWARE