Paweł KukizDominika Ordyczyńska

Marian KukizAnna Tomaszewska

Tadeusz Kukiz

l i n k s
Children with:
Marianna Nowakowska

Siblings:
Janina Kukiz

Children:
Paweł Kukiz
Grażyna Kukiz
Tadeusz Kukiz
 • Born: 9 May 1932, w Dębowicach województwie tarnopolskim)
 • Married to Marianna Nowakowska
 • Died: 14 May 2015

  Polski lekarz, popularyzator historii i kultury Kresów.
  W dzieciństwie mieszkał w Uwinie, Łopatynie, Narajowie i Zborowie w województwie tarnopolskim. 13 kwietnia 1940 r. został z matką Anna z Tomaszewskich i siostrą Janiną zesłany do północno-wschodniego Kazachstanu, skąd powrócił w 1946 i zamieszkał na Sląsku Opolskim. Szkołę srednią ukończył w Prudniku. W latach 1951–1957 studiował medycynę najpierw na Uniwersytecie Palackiego w Ołomuncu pózniej na akademiach medycznych w Zabrzu, Lublinie i Warszawie.
  Przez prawie trzydzieści lat kierował oddziałem chorób wewnętrznych w szpitalu w Niemodlinie (opolskie) i kierował tamtejszym Kołem Polskiego Towarzystwa Lekarskiego. Ogłosił kilkanascie artykułów w profesjonalnej prasie medycznej.
  Od początku działalności Towarzystwa Miłosników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich współuczestniczył w pracach organizacyjnych, popularyzował historię i kulturę Kresów (prelekcje i wywiady, m.in. w Radiu Wrocław i Opole. Na łamach czasopism ogłaszał szkice poswięcone dziejom kilku miejscowości, z którymi związana jest jego rodzina.
  Od wielu lat zajmował się losami obrazów Maryjnych, przywiezionych po II wojnie swiatowej z archidiecezji lwowskiej oraz diecezji przemyskiej i łuckiej do Polski w nowych granicach. Prace na ten temat ogłaszał w prasie krajowej i polonijnej ("Spotkania z Zabytkami", "Semper Fidelis", "Wrocławskie Wiadomości Koscielne", "Kresy Literackie", "Gosć Niedzielny", "Rocznik Lwowski", "Wołanie z Wołynia", londyński "Dziennik Polski" i in.).

  Autor książek:
  'Ziemia Radziechowska i Ludzie stamtad' - Wrocław: Wydawn. "Via Nova", 2008.
  'Uhnow: kresowe miasteczko nad Sołokija' - 2010
  'Łopatyna: Dzieje i zabytki' - 2004
  'Kukizowscy i Kukizowie. Poszukiwanie rodowego gniazda'
  Przez wiele lat interesował się sztuką, głównie grafiką, medalierstwem oraz bibliofilstwem. Był aktywnym członkiem Koła Miłosników Ekslibrisu we Wrocławiu.
  W marcu 2003 został uhonorowany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdana Zdrojewskiego Brązowym Medalem 'Zasłużony Kulturze Gloria Artis'. Uroczystosc odbyła się w Zakładzie Narodowym im. Ossolinskich.
  W maju 2013 został laureatem nagrody Kustosz Pamieci Narodowej. Nagrodę wręczył prezes IPN Łukasz Kamiński.
  Zmarł 14 maja 2015 roku, kilka dni po swoich 83 urodzinach.
  Zródło:
  http://pl.wikipedia.org/wiki/Tadeusz_Kukiz
  Rozmowy prywatne z Tadeuszem Kukizem

 • Generated by GreatFamily 1.1 - FREEWARE