Wojciech hr. DzieduszyckiSeweryna hr. DzieduszyckaWładysław hr. KoziebrodzkiEmilia Głogowska

Władysław Jan Jakub hr. DzieduszyckiEwelina Ewa Aniela hr. Koziebrodzka

Wojciech hr. Dzieduszycki

l i n k s
Siblings:
Aniela Zofia Róża hr. Dzieduszycka z Dzieduszyc h. Sas
Juliusz Wojciech hr. Dzieduszycki z Dzieduszyc h. Sas
Wojciech hr. Dzieduszycki
 • Born: 5 Jun 1912, Jezupol k/Stanisławowa
 • Died: 2 May 2008, Wrocław
 • Occupation: Wojciech hr. Dzieduszycki z Dzieduszyc h. Sas

  zawód: inżynier rolnictwa i budowy maszyn rolniczych i młyńskich, mgr sztuki, krytyk muzyczny.
  miejsce pracy: Telewizja Polska S.A. Ośrodek we Wrocławiu.
  edukacja: 1930 matura w VII Gimnazjum im. T. Kościuszki we Lwowie, 1934 dyplom inż. rolnictwa i budowy maszyn rolniczych i młyńskich na Politechnice Lwowskiej, 1934 dyplom ukończenia Konserwatorium Lwowskiego w klasie dyrygentury i skrzypiec, w 1935 również w klasie śpiewu.
  kariera: 1935-37 inspektor eksportu produktów rolnych w stacji kontroli eksportu w Katowicach, 1937-39 występy w czołowych partiach tenorowych na scenach operowych Polski i Włoch (Florencja, Bolonia, Neapol), 1939-40 praca w zakładzie fotograficznym w Krakowie oraz czynny udział w Ruchu Oporu (Związek Walki Zbrojnej), 1940-45 więzień obozów koncentracyjnych w Pustkowiu, Gross-Rosen i Leitmeritz, 1945-46 współzałożyciel i dyrektor artystyczny Teatru Kameralnego TUR-u w Krakowie, 1946-57 Zakłady Zbożowe „Społem” (później Polskie Zakłady Zbożowe): dyrektor techniczny ds. odbudowy i uruchomienia młynów i elewatorów zniszczonych w wyniku działań wojennych; w tym czasie również czynny działacz kulturalny, współzałożyciel, wieloletni czł. zarządu i prezes Dolnośląskiego Tow. Muzycznego, 1946 współzałożyciel Międzynarodowego Festiwalu Chopinowskiego w Dusznikach, współinicjator powstania Wrocławskiej Orkiestry Symfonicznej (później Filharmonii Wrocławskiej) oraz Operetki Wrocławskiej, od 1957 jeden z inicjatorów oraz do chwili obecnej współpracownik Ośrodka Telewizyjnego we Wrocławiu: redaktor, od 1967 starszy publicysta i kierownik redakcji muzycznej; równocześnie stały recenzent muzyczny wielu pism, twórca i siła przewodnia znanego w Polsce i za granicą kabaretu „Dymek z papierosa”, dwukrotnego zdobywcy I nagrody na Ogólnopolskim Konkursie Zespołów Estradowych.
  osiągnięcia: doktorat honoris causa Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu (2000).
  odznaczenia: Krzyż Kawalerski OOP (1977), Krzyż Oficerski OOP (1987), Krzyż Komandorski OOP (1998), Odznaka Budowniczego Wrocławia (1972), Nagroda I stopnia Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (1987), Le Croix Combatant de l'Europe - Confederation Europeene des Ansiens Combattants. Paris (1988), Obywatelstwo Honorowe Miast: Wrocławia, Jeleniej Góry, Dusznik i Polanicy Zdroju.
  członkostwo: Stow. Polskich Artystów Muzyków (przew. Sekcji Krytyków i Publicystów Muzycznych, przez dwie kadencje wiceprzew. Zarządu Głównego, czł. honorowy), Dolnośląskie Tow. Muzyczne (czł. honorowy), Wrocławskie Koło Towarzystwa im. Fryderyka Chopina (prezes Koła).
  Zrodlo: Who is Who w Polsce.

 • Generated by GreatFamily 1.1 - FREEWARE